İkili ilişkilerimizdeki 3. bir kişi olarak “ilişki”

Sevginin barış içinde yaşanmasını isteriz de acaba neden bunu beceremeyiz?

Çünkü kendimizi sevmeden bir başkasını sevemeyiz de ondan.

Sebebi bilinçaltının işin içine girerek; bazı şeyleri örtmesi, bastırması ve çarpıtmasıdır. Dürüst olmayı seçmek, kalbimizi açmak, yüzleşmek adına yapabileceğimiz ne varsa yapmalıyız.

Kendimizi kabullenmeye başlamalıyız. Kendimizle ilişkimizi yumuşatmalıyız. İkili ilişkilerimizdeki ilişkinin kendisi adeta 3. bir kişidir. O da adeta bir varlıktır ve ilişkimize çiçeklerimize bakım yapar gibi bakmalıyız. Kalbimizi açarken; duygusal ihtiyaçlarımızı, hissettiklerimizi, kızgınlıklarımızı paylaşmalıyız ve her zaman ilişkimizin ne kadar kıymetli olduğunu davranışlarımızla göstermeliyiz. Alma verme dengesini bu enerji ile  kurabiliriz. Ilişkilerimizde kadınların rolü, erkeklerin rolü içiçe geçmemelidir.

Ne kadınları ezen, ne de erkek gibi güçlü olmasını gerektiren durumları yaratmamalıyız. Çalışan çiftler kendi durumlarına göre evde iş bölümü yapabilirler. Örneğin damacanayı değiştirmek, çöpü taşımak, arabanın lastiğini değiştirip, arabayı bakıma götürmek, erkeklere rol olarak daha uygun gelebilir. İş bölümü her nasıl olursa olsun, yarış, güç gösterisi, aşık atmak çiftler arasındaki dengeyi bozar. Birlikteliği kıymetli kılmak için roller dengesini iyi tutturmak önemlidir. İlişki de bilinmezlik içinde olmaktansa, kendimizi bulup bilinmezliği karşılıklı konuşarak nerleştirebiliriz. İlişkimiz yolunda gitmediğinde, ilk zamanlarda buluştuğumuz gibi buluşalım, ilk zamanlarda yaptıklarımızı yapalım. Endişe birikince karanlık gölgeler gibi bizi izler. Kalbimizi beynimize takıp, daha çok hissetmeye, sezmeye izin vermeliyiz.şkimizde denge; onu suçlamayınca, eleştirmeyince, önyargılı olmayınca mümkün

  • Hayal et 
  • Cesaret
  • Takdir et
  • Devam et

Son olarak ilişkimize de yansıyacak olan daha çok dengelenmek adına; yarım kalan her şeyi tamamlamalıyız. Eski ilişkilerde söylenmeyenler söylenmeli, vedalaşılmalı, kırılmış, arızalı, bozulmuş eşyalar değiştirilmeli, onarılmalı. Evimiz zihnimiz gibi ya düzgün ya da dağınıktır. Toparlanalım enerjimiz artsın, sevgimiz çoğalsın.

Seray Şengel Akgün