Fazla kilolardan kurtulmaya ne kadar hazırsınız

Ilk adım : Öncelikle, günde kaç saatinizi yemek yemeği ya da diyet yapmayı, bırakmayı, bozmayı düşünerek geçiriyorsunuz ? Bunu tespit ederek başlayın…
Diyelim ki günde 15-18 saat ayakta olan biri sadece şu ufak gözlemle bile, günde 15 kez (neredeyse saatte 1 kez hatta çoğunlukla daha da yoğun bir şekilde) yemek yemeyi ya da yememeyi düşündüğünü farkediyor..
Şimdi basit bir sözel egzersizle, bu düşünceleri olumlu hale getirmeye başlayın.
3 hafta boyunca iç sesinizi takip edin.En çok tonu, vurgulaması ,sen mi ben mi, hangi özne ile size hitap ettiği, olumlu mu olumsuz mu ,uzaklaşmacı mı, yaklaşmacı mı, eleştirel mi alaycı mı, kibar mı ,motive edici mi, cesaret verici mi dikkat edin.
Böylece yemek yemek veya diyet yapmakla ilgili , sizinle hatta bazan uykuda bile 24 saat konuşan iç sesiniz acaba siz farkında olmadan sizi nasıl etkiliyor? Sizinle nasıl bir tarzda konuşuyor? Bunca zamandır iç sesiniz size nasıl davranmış?
İkinci adım: Yemek yemeğe başlamadan önce, yemeğe şöyle dikatlice bir bakın. Sizi en çok çeken yönü ne?
Kokusu mu ,görüntüsü mü, tadımı, bildik oluşumu ,hepsi mi? Farklı tatlar mı denemeyi seversiniz?Anneniz, eşiniz mi yemeklerinizi hazırlar?
Sadece kendi yemeklerinizi mi tercih edersiniz? Hangi restoranlara ve tatlılara dayanamazsınız?
Iş, arkadaş ,akraba ziyaretlerinde onları kırmamak için, ısrarlara dayanamadığınız için, yemek yediğiniz olur mu? Ne kadar sıklıkta?

3 öğün arası atıştırdığınız cikolatalar, yağlı bir çok besini tek tek takip ediyormusunuz?
Akşam yemeği sonrası televizyon karşısında, farkında olmadan ,artık otomatikleşen atistirmalar? Bunları gram gram, not alsaydınız nasıl olurdu?
Hiç denediniz mi? Eminim düşündünüz, bu konuda defalarca konuştunuz. Hatta bir sürü diyet denemeleriniz de oldu.
Ama tek tek , her yediğinizin gramlarını 3 hafta boyunca not alırsanız, farklı bir durumla karşı karşıya kalırsınız.
Beyniniz, artık otomatikleşen, yemek yeme davranış kalıbınızın dışında, farklı bir davranış kalıbı uygularsa, en azından 1 hafta ile 3 hafta arasında vücuduna neler girdiğini, saniye saniye takip ederse,farklı bir bakış açısı kazanabilir.Yakamayacağımız kadar kalorileri vücuda yüklemek sadece sağlığı bozmakla kalmaz, estetik açıdan ve psikolojik açıdan etkiler, yaşam kalitesini bozar..
Bir deyim vardır;’’Bizler yediklerimizden ibaretiz ‘’diye. Ayrıca beynimiz ne yediğimizi unutsa bile, vücudumuz hepsini hatırlar..
Üçüncü adım: Daha çok üzülünce mi, sinirlenince mi, yoksa duygu durumunuz ne olursa olsun, mütamadiyen mi yemek yemek istiyorsunuz?
Bunu değiştirmek için ,beyninizle ve vücudunuzla, bir takım olumlamalarla konuşmaya başlamak nasıl olurdu?
Kendinize sorular sorun.Yemek yemeden önce, yemek yerken, doyduktan sonra, yemek yemek hissiniz sürekli mi? Nereniz sizi yemeğe teşvik ediyor? Süreki karnınız mı kazınıyor? Mideniz mi aç? Beyniniz de size süreki ‘’ye ye ye ya da yeme yeme yeme, yememelisin, dıyet yapmalısın, yine spor yapmadın” tarzında sizinle iletişimde.
Bütün bunları daha yakından gözlemlediğinizde ,dinlediğinizde, takip ettiğinizde gerçekten değiştirmek mi istediğinizi ya da değiştirmek istiyormuş ‘’muş gibi’’yaptığınızı farkedeceksiniz.
Evet maalesef genelde kabullenmesi zor olsa da kendisi için yemek yemekten başka bir şeyler yapmayan kişilerle karşılaşırız.
Şimdi bir kez daha düşünün Sizin iç dünyanızda ‘’YEMEK YEMENIN” tanımı nedir?
Yeryüzünde milyarlarca özel tanımlama olacaktır..
Sizin ki hangisi? Nasıl anlamlar yüklemissiniz yemek yemeğe? Içinizde bu konudan bahsederken hangi duygular beliriyor?

Beyninizi yeni olumlu alternatiflere hazırlamaya başlayın.
Hadi ne duruyorsunuz.
Zorunluluk cümleleri –meli,-malı-mamalı ile biten cumleler yerine olumlu olarak şimdiki ya da geniş zaman cümleleri konuşarak başlayın. Olumsuz gelen tüm duygu, düşünce, deyim, inanç kalıpları ya da İnancsizliklari godzilyon kez yıkıp yaratımini iptal edebilir miyiz? Evet .Poc&Pod

🏊🏋🎾🏀🏆🏆🏆👍🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷🌷