Değersizlik hissi

Değersizliklerimi godzilyon kez yıkıp/yaratımını iptal edebilir miyim? Poc&Pod

Kendinizi değersiz mi hissediyorsunuz?

Bizler doğa güçlerine ve bazı hayvan türlerine oranla doğuştan daha zayıf bir varlıklarız. Bu nedenle hepimizin varoluşunda eksik hissetme duygusu mevcuttur. Çünkü çocukluk dönemimizde güçsüzlük duygularıyla tanışırız.

Erken çocukluk döneminde, güçlü yetişkinler arasında güçsüz hissederiz. Büyümeye başladıkça, bizi güçsüz hissettirenler üzerinde üstünlük kurmaya ve kendi gücümüzü ispatlamaya ihtiyaç duyarız. Doğa kanunları gereği, sürekli çabalamak ve savaşmak gerektiği bilgisi içinde büyürüz. Çünkü doğanın dengesi böyle işleyecektir. Büyük balık, küçük balığı yutmadan eksikliklerimizi gidermek için didinip dururuz.

Daha akıllı, daha başarılı, daha ince, daha güzel, daha varlıklı , daha güvenilir, daha iyi olmayı hedefledikçe eksikliklerimizle yüzleşmeye başlarız. Yüzleşince de önceden kabullenmediğimiz eksikliklerimizi kabullenir ve onlarla barışabiliriz. Ama bu her zaman sanıldığı kadar kolay olmaz. Eksiklik duygusu ile barışamazsak, eksiklik duygusu bizi motive etmemeye başlayacaktır ve yıkıcı etkileri olan değersizlik duygusu ile yer değiştirecektir. Eksiklik duygusu ve değersizlik duygusu arasındaki fark budur.

Değersizlik duygusu taşıyanlar kötü çocukluk geçirmiş, yeterince sevgi ve şefkat görmemiş, kendisine saygı duyulmamış, fikirleri dinlenmemiş, varlıkları desteklenmemiş, dokunulmamış, duyguları anlaşılmamış çocukluk yaşayanlarda görülür. Bir çocuğa değer verilmediğinde o da diğerlerine değer vermeyi öğrenemez.

Ailesi tarafından varlığı reddedilmiştir ve kendisi adeta yoktur. Diğerlerinin yanında dışlanmışlardır. Yok olan şey nasıl değerli olabilir ki?

Değersizlik duygusu içindeyken, diğerlerini kendilerinden ve olduğundan daha üstün görüp yüceltme ya da aşağılayıp küçümseme eğilimleri vardır. Böylece birisini aşağıladıkça kendisini değerli hissetmeye başlayacaklardır ve özünde kendileri de bilinçaltında küçümsenmekten korkuyorlardır.Yücelttikleri insanlara farkında olmadan bir düşmanlık, kin ve nefret beslerler.